1. A korábbi évek gyakorlatának megfelelõen a Dékáni Hivatal a két ünnep között zárva tart, postaosztás 2000. december 28-án, csütörtökön lesz, 11-12 óra között. A Tanulmányi Osztály délelõtti fogadóórát tart. 2. Karunk új rendszergazdája, Nagy Endre (fõállásban a Generali Providencia Biztosító rendszergazdája) 2001. január 1-tõl kezdi meg munkáját. Fogadóóráját hétfõnként 15.00 és 17.00, illetve csütörtökönként 8.30 és 10.30 között tartja a B-közép irodában (Pályázati Iroda), ugyanekkor elérhetõ a 4308-as melléken. E-mail címe: endre@primus.arts.u-szeged.hu. 3. 2000. december 1-én Karunk vendége volt Joao Carlos Versteeg, Portugália budapesti nagykövete, aki dr. Berta Árpád dékánnal és dr. Pál Józseffel, az Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszék vezetõjével tárgyalt a portugál képzés elindításáról. (Forrás: Délmagyarország, 2000. december 5. A teljes cikk megtekinthetõ a Pályázati Iroda faliújságján.) 4. Az Általános Orvostudományi Kar és a BTK között köttetett megállapodás értelmében 2001. január 5-tõl kezdõdõen kerül sor az önként jelentkezett kari dolgozók egészségügyi szûrõvizsgálataira. 5. A Szegedi Tudományegyetem és a Novotel (volt Hungária szálloda) 2001. évre érvényes szerzõdése alapján a szálloda kedvezményes szobaárakat biztosít az egyetem hivatalos vendégeinek. Egyágyas: 86 DM/éjszaka, kétágyas: 98 DM/éjszaka, az árak a büféreggelit és a 12% ÁFÁ-t is tartalmazzák. A kedvezmények csak hivatalos megrendelések esetén érvényesek. A megrendelõn az SZTE 994-es kódszámára szükséges hivatkozni. További felvilágosítással Szabó Mihály, a Novotel munkatársa szolgál. 6. A Szegedi Nemzeti Színház felajánlása értelmében (megtekinthetõ a Pályázati Irodában) azok a tanszékek vagy intézetek, akik a 2001. év folyamán nemzetközi rendezvényt szerveznek és a résztvevõk számára egy operaelõadás megtekintésének lehetõségét is szeretnék a programba foglalni, szándékukat december (legkésõbb január) folyamán jelezzék az operaszervezõknek (ld. levél) vagy a Külügyi Osztálynak. 7. 2000. október 20-21-én a Germán Filológiai Intézet Német Irodalomtudományi és Osztrák Irodalom és Kultúra Tanszékének oktatói a Siegeni Egyetemen irodalomtudományi konferencián vettek részt. Az immár hagyományosnak mondható, évente sorra kerülõ találkozót a Deutscher Akademischer Austauschdienst által finanszírozott, germanisztikai intézetek partnerkapcsolatait támogató projekt keretén belül rendezték meg. A középpontban ezúttal az apokalipszis témájának irodalmi feldolgozásai, ill. a germanisztika mint kultúratudomány problémája állt. 8. 2000. november 22-én Karunk és a Germán Filológiai Intézet vendége volt Jakob von Wagner, Németország budapesti Nagykövetségének elsõ titkára. Eszmecserét folytatott Berta Árpád dékánnal, valamint a Germán Filológiai Intézet tanszékeinek oktatóival a kapcsolatfelvétel lehetõségeirõl, valamint arról, hogy milyen szerepet vállalhat Egyetemünk, s ezen belül a Germán Filológiai Intézet a régióban, beleértve a Bánátot és a Vajdaságot.
1. Szörényi László, az Olasz Nyelvi és Irodalmi Tanszék egyetemi tanára sikeresen megvédte az MTA doktora címre benyújtott „Philologia Hungarolatina” címû értekezését 2000. december 6-án az MTA Irodalomtudományi Intézetében.
A pályázatokat illetõen bõvebb
információkhoz juthat a B-Közép Irodában.
1. Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata az Oktatási Minisztériummal együttmûködve a 2001. évre kiírja a Bursa Hungarica Felsõoktatási Önkormányzati Ösztöndíjpályázatot felsõoktatási hallgatók számára. A Pályázat célja: felsõoktatási intézményben tanuló illetve tanulmányait megkezdõ, hátrányos helyzetû, szociálisan rászoruló fiatalok támogatása ösztöndíj formában. A benyújtás határideje: 2001. január 5. Részletek a Pályázati Iroda faliújságján, illetve a http://www.bursa.hu Internet címen. 2. Esszépályázat a 8th World Business Dialogue "Net Planet - Strategies for a New Economy" kölni rendezvényére. Pályázati határidõ: 2001. január 5. 3. Mellon kutatói ösztöndíjak 3 hónapos athéni kutatásokra a 2001/2002. tanévben a klasszika-filológia, régészet, történelem, mûvészetek, epigraphia területén. Jelentkezési határidõ: 2001. január 8. Részletek a Pályázati Iroda faliújságján. 4. A Brno-i Masaryk Egyetem posztgraduális ösztöndíjai 2001/2002. Részletek a Pályázati Iroda faliújságján. Határidõ: 2001. január 15. 5.
Pályázati felhívás
a CEEPUS programban való részvételre 6. TéT kétoldalú kutatási együttmûködés (nemzetközi kutatócsere) Spanyolország és Magyarország között. Jelentkezési határidõ: 2001. január 15. Részletek a Pályázati Iroda faliújságján. 7. Az Oktatási Minisztérium Kutatás-Fejlesztési Helyettes Államtitkársága és a Magyar-Amerikai Tudományos és Technológiai Közös Alap pályázatot hirdet magyar és amerikai kutatók projektelõkészítõ szakmai utazásának támogatására. A támogatás célja, hogy elõsegítse új kapcsolatok létrehozását magyar és amerikai szakemberek és intézmények között, annak érdekében, hogy a két ország által kiemelten fontosnak tartott K+F témákban a továbbiakban együttmûködés alakuljon ki országos jelentõségû projektek területén. Pályázati feltételek:
A pályázatnak a következõket kell tartalmaznia:
A pályázatot két példányban
magyar, két példányban angol nyelven kérjük benyújtani. További
információ és adatlap kapható a Magyar-Amerikai TéT Közös Alap Titkárságától,
1027 Budapest, Bem József u. 2., II. em. 2., Tel: 214-7714, fax: 214-7712, e-mail: tetalap@mail.elender.hu Internet elérhetõség: http://www.elender.hu/~tetalap/ A szükséges tájékoztatók
és nyomtatványok megtalálhatók a http://www.rec.org/REC/Programs/NGO_Support/Default.html címen. Kérjük, hogy esetleges tartalmi kérdéseikkel
csak részletes a tájékoztató anyagok elolvasása után keressék
meg a REC munkatársait! A program munkanyelve az ANGOL! Benyújtási határidõ: 2001. január 15.
A program célja:
A résztvevõ országok köre: Az Európai Unió tagállamai; 3 EFTA ország (Izland, Liechtenstein és Norvégia,); a közép- és kelet-európai társult országok (Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia) és Málta. Ciprus csatlakozása 2001 elejére, Törökország csatlakozása 2001 végére várható. A programban a szakmai képzésben érintett minden intézmény részt vehet. Egyének, magánszemélyek csak intézményeken keresztül részesülhetnek Leonardo da Vinci támogatásban. A program a következõ öt pályázattípust foglalja magába:
Valamennyi Leonardo pályázattípus
esetében csak az Európai Unió 11 hivatalos nyelvének valamelyikén lehet pályázni
- kivéve a mobilitási pályázatokat, amelyeket magyarul is be lehet nyújtani.
A részletes pályázati kiírás, a pályázati ûrlapok és
a pályázást megkönnyítõ segédanyagok megtalálhatók
a Leonardo Nemzeti Iroda honlapján, vagy postai úton igényelhetõk. Tempus Közalapítvány/Leonardo
Nemzeti Iroda 1438 Budapest 70, Pf.: 510. Telefon: 06 (1) 210 9700 Fax: 06 (1) 210 9701 E-mail: leonardo@tpf.hu 9. Huygens ösztöndíj a Nijmegeni Katolikus Egyetemen 3-10 hónapra, 2001/2002. tanév. Jelentkezési határidõ: 2001. február 1. Részletek a Pályázati Irodában. 10. A Magyar Tankönyvért Alapítvány pályázatot hirdet tankönyvírói ösztöndíj elnyerésére a „Német nyelvtan a középiskolák számára” címû kézirat megírására. Beadási határidõ: 2001. február 15. Részletek a pályázati Iroda faliújságján. 11. Mellon kutatói ösztöndíjak a 20001/2002. tanévre az Edinburghi Egyetemen a humán és társadalomtudományok területén. Pályázati határidõ: 2001. március 31. További részletek a Pályázati Iroda faliújságján. 12. A „Közösen a jövõ munkahelyeiért” Alapítvány Kuratóriuma pályázatot hirdet egyetemi és fõiskolai hallgatóknak, valamint fiatal szakembereknek olyan dolgozatok elkészítésére amelyek a munkaügy a foglalkoztatás aktuális kérdéseit tárgyalják. A téma megközelítése lehet empirikus vagy elméleti, mikro vagy makroszintû. Beküldési határidõ: 2001. május 31. A Kuratórium az arra érdemes pályázatokat 50000-250000 forintig terjedõ jutalmakkal ismeri el. Részletek a Pályázati Iroda faliújságján. 13. Az Oktatási Minisztérium (OM) képviseletében az OM Kutatás-Fejlesztési Helyettes Államtitkárság pályázatot hirdet a mûszaki fejlesztés társadalmi feltételei javításának támogatására. Ennek keretében az alábbi jogcímeken lehet pályázatot benyújtani.
Pályázati nyomtatványok az OM Kutatás-fejlesztési
Helyettes Államtitkárság információs pultjánál (1052 Budapest,
Szervita tér 8. ) vehetõk át, illetve az alábbi honlapról letölthetõk:
www.omfb.hu. Információk a Kutatás-fejlesztési
Pályázati és Költségvetési Fõosztály Mecenatúra részlegénél
a (06-1) 317-5900/2418, illetve 2472 számon kérhetõ munkanapokon 9 és 12 óra
között. A pályázatokat kizárólag postai úton, folyamatosan lehet benyújtani,
elbírálásuk szakaszosan történik az alábbiak szerint:
Általános pályázati feltételek valamennyi szakalapítvány felhívásához Minden szakalapítványi pályázatot
kizárólag az alapítványi pályázati ûrlapon, 2 példányban
kitöltve, a szükséges mellékletekkel kiegészítve fogadunk el. Amennyiben
a formális feltételek nem teljesülnek, a pályázat automatikusan kizáródik.
Pályázati anyagok megõrzése, illetve visszaadása nem áll módunkban.
A 2000. év folyamán Magyarország várhatóan az INTAS nemzetközi szervezet teljes jogú tagjává válik (Nemzetközi Szövetség az Egykori Szovjetunió Új Független Államainak Tudósaival Való Együttmûködés Ösztönzésére, International Association for the Promotion of Co-operation with Scientists from the New Independent States of the Former Soviet Union). Ezáltal az INTAS finanszírozásával magyar kutatók számára is megnyílik a pályázási és részvételi lehetõség a FÁK államokkal közösen szervezett kutatási projektekben. Formális csatlakozásunk függvényében magyar kutatók is részesülhetnek majd az INTAS projektek finanszírozásából, ezért már a pályázati felhívások megjelenésekor a magyar érdeklõdõknek is célszerû közös pályázat elõkészítése céljából megkeresni mind az EU tagállambeli, mind a FÁK államokból való partnereiket. A magyar státuszhoz hasonló Észtország, Szlovákia és Szlovénia helyzete. Amennyiben csatlakoznak a pályázati felhívások beadási határideje elõtt formailag az INTAS-hoz, úgy az ezekbõl az országokból származó szervezetek is jogosultak pályázásra. Az együttmûködésben résztvevõ FÁK államok: Azerbajdzsán, Fehéroroszország, Grózia, Kirgizisztán, Kazahsztán, Türkmenisztán, Oroszország, Örményország, Ukrajna, Üzbegisztán. Az INTAS jelenlegi tagállamai: Ausztria, Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Izland, Izrael, Írország, Lettország, Norvégia, Luxemburg, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország és az Európai Közösség. Pályázatot a korábbi gyakorlat szerint formailag legalább négy kutatócsoport nyújthat be együttesen, melynek tagjai két különbözõ INTAS tagállamot, illetve szintén két különbözõ FÁK tagállamot kell, hogy képviseljenek. Egyes esetekben egyedülálló kutató is részt vehet a projektekben. A részletes feltételeket a 2000. és 2001. évi pályázati felhívásban érdemes tanulmányozni. Lehetõvé teszi majd a hazai K+F közösség
számára, hogy EU közösségi források felhasználásával
fel tudja éleszteni korábbi kutatási együttmûködéseit, és újabb
kooperációs lehetõségeket keressen a köztudottan nehézkes finanszírozású
FÁK tagállamokbeli partnerekkel. További kiváló lehetõséget fog
biztosítani új EU tagállamokbeli partnerek bevonására, valamint a nemzetközi
szervezetekkel való együttmûködésre.
A 2001. évi pályázatok beadási határideje 2001. szeptember 29. 12.00 óra. Oktatási Minisztérium Kutatás-fejlesztési Helyettes Államtitkárság EU TéT Együttmûködési Osztály H-1052 Budapest, Szervita tér 8. Telefon. 318-4232, Fax: 266-2055). A pályázati ûrlapok és részletes kiírások letölthetõk a http://www.intas.be honlapról, illetve beszerezhetõk az INTAS-tól közvetlenül: INTAS Avenue des Arts 58, B-1000 Brussels Belgium, Tel: +32-2-549-0140, fax: +32-2-549-0156 (e-mail: infopack@ubtas.be)
Kari Kurír
Aktuális pályázatok határidõ-táblázata
|